Skip Navigation
 

BULTERIER

BULTERIER-HISTORIABULTERIER
Kraj pochodzenia - Wielka Brytania

Wymiary:

Wysokość 48 do 56 cm
Waga 20-35 kg

Klasyfikacja:

FCI Grupa III, Sekcja 3,
NR wzorca 11

BULTERIER (ang. bull terrier)

– jedna z ras psów, należąca do grupy terierów,
zaklasyfikowana do terierów w typie bull.

Rys historyczny

"Próby łączenie buldogów i terierów (białych terierów angielskich) miały miejsce w ówcześnej Anglii na początku XIX w.
Taplin (cytowany u Backmana) w 1803 roku pisze o terierach krzyżowanych z buldogiem wśród niższych warstw społecznych, których używano do polowań. Więc krzyżówki buldoga z białym terierem angielskim występowały o wiele wcześniej, niż wprowadzony w 1935 r. zakaz BULL BAITHING (walki psów z bykami).
I tak organizatorzy krwawych zakładów musieli znaleźć inne źródło zarobku, dlatego pojawiły sie pokazy tępienia przez psy gryzoni na czas lub same walki psów między sobą.
Pierwsze walki psów miały miejsce w 1808 r, niestety ta jakże perwersyjna rozrywka, została potraktowana jako legalna działalność, bo w tym czasie istniała konieczność płacenia podatków od walk. I tak w regionach środkowej i północnej Anglii podejmowano próby wyhodowania "nowego" psa do walk.
Kolejne źródła, które sugerują na początki tworzenia sie rasy odnajdujemy w 1809 r. Z tego okresu pochodzi obraz autorstwa Henry Bernarda Chalona "WAPS,CHILD AND BILLY", gdzie widać psy przypominające bulteriery.
Nastęnie według Edwarda C. Asha już w roku 1819 pojawiły się białe psy nazwane Bulterierami Paddington, ważyły około 30 kilogramów. Głowy miały podobne do boksera.

Za datę powstania rasy uznaje się rok 1862, kiedy to James Hinks zaprezentował swoją białą suczkę PUSS z własnej hodowlii. Była zupełnie odmiennym psem, w porównaniu z występującymi w tamtym czasie psów w typie bulteriera. To była wysokonożna, lżejsza i biała suka, dodatkowo ostra, ale łagodna. Zwycięstwa wystawowe sprawiły, że PUSS stawała sie wzorem bulteriera.eJednak James Hinks dochodził do swojego "typu" bulteriera przez wiele lat.Hodowla Hinksa szybko zdobyła popularność,a on zabezpieczony finansowo mógł skoncentować się na hodowli psów wystawowych.
Największym sukcesem Hinksa, był fakt, iż w 1870 r. został opracowany pierwszy projekt wzorca rasy, a wzorem stał się jego pies MADMAN, urodzony w 1864 r.

W tamtych czasach przeważały bulteriery o maści białej, psy kolorowe uchodziły za prymitywne i mniej wartościowe. Obecnie są one tak samo cenione, jak białe. Upraszczając, kolorowe psy wielokrolnie okazywały się wolne od wad, zdrowsze, dlatego aby utrzymać rase, deceniono je wprowadzając do hodowli.


Około roku 1830 studenci z Oksfordu (Freeborns) wyhodowali białe bullterriery, a w roku 1842 Sir Richard Burton zabrał takiego psa do Indii, gdzie rasa ta stała się jedną z najbardziej lubianych przez kolonistów. W końcu XIX w. bulteriery razem z angielskimi kolonizatorami pojawiły się na innych kontynentach."Strony: 1 2 Następna »
 

GALERIA

Zdjęcia bulterierów z XIX i XX w.

BULTERIER

Prezentacja rasy w miesięczniku "Przyjaciel Pies" 2008

BULTERIER

Prezentacja rasy w miesięczniku "Moj Pies"

BULTERIER

Prezentacja rasy w miesięczniku "Przyjaciel Pies" 2003